Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plingere depusa la CEDO acum 4 ani; Reclamantul a ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plingere depusa la CEDO acum 4 ani; Reclamantul a decedat; CEDO va emite solutiea?

Buna ziua;
Expun catre dvs. urmatoarele: In toamna lu' 2004, tatal meu a inaintat o plingere catre CEDO (legata de aplicarea Legilor Funciare); cererea a fost acceptata si inregistrata, apoi timp de 2-3 ani s-a corespondat cu Grefierul CEDO.
De curind tatal meu a decedat. Intrebarea mea ar fi:

Plingerea inregistrata la CEDO isi va continua normal "drumul" solutionarii? Ce trebuie sa fac eu? Anunt printr-o adresa scrisa CEDO de decesul reclamantului (tatal meu) astfel incit solutionarea plingerii sa continue? Sau ...?! Nu stiu. :sorry:

(Sper din toata inima sa nu fie nevoie de reluarea si reinregistrarea unei noi cereri unde recalamntii sa fie mostenitorii tatalui meu.)
Balaurul, utilizator
Da, in cazul acesta formulati o cerere catre CEDO prin care sa comunicati ca a intervenit moartea tatalui dvs, dar veti avea nevoie de certificatul de mostenitor eliberat de un birou notarial pe care sa il atasati acestei cereri.
Plangerea isi va continua parcursul normal, cu acelasi nr.
contsters87229171, utilizator
Si pot obtine acest Certificat de mostenitor fara imparti efectiv/definitiv masa succesorala ? Intreb acest lucru pentru ca va fi o chestie destul de complicata rezolvarea succesiunii, in senul ca nici tata nu are facuta succesiunea dupa defuncta lui mama (bunica mea) eea ce complica si intirzie.
Dupa defunctul meu tata au ramas doi fii (eu si fratele) si sotia (mama).

Concret: Pot obtine Certificatul de mostenitor fara enumerarea si impartirea tuturor bunurilor? In sensul ca acum sa se discute succesiunea bunurilor cu acte OK, iar mai tirziu, printr-un adaos la Certif. de motenitor sa se rezolve succesiunea celorlalte bunuri (care in prezent n-au acte).
Se poate.
Ulterior se va emite un supliment la certificatul de mostenitor.

avocat Claudiu Lascoschi
Obtineti un certificat de calitate de mostenitor ... In cazul in care nu s-a facut dovada existentei unor bunuri in patrimoniul defunctului ori determinarea acestora necesita operatiuni de durata si mostenitorii solicita sa li se stabileasca numai calitatea, se poate emite certificat de calitate de mostenitor.
Incercati sa adresati cererea la notar in termen de 6 luni de la desul persoanei pentru a evita probleme ulterioare intre mostenitori cu privire la acceptarea mostenirii in termen legal.

avocat Claudiu Lascoschi